You are here: Home > Dla domu, Dla ogrodu, Kwiaty letnie, Na balkon, Pasieka, Poradnik ogrodnika > Piękny zapach w ogrodzie

Piękny zapach w ogrodzie

 Kocimiętka właściwa

KocimetaNepeta cataria, to trwała roślina pochodząca z rodziny wargowych, w całości pokryta wełnistymi, szarymi włoskami. Dorasta do 60-120 cm. Zależy to glównie od warunków podłoża tworząc gałęziastą krzewinkę. Liście u nasady ma sercowate, grubo karbowane. Kwiatostan złożony jest z niby-okółków, gęsto skupionych w górze. Ząbki kielicha szydlasto zakończone, krótsze niż rurka korony. Korona jest drobna, lekko różowa, natomiast łatka środkowa wargi dolnej purpurowo nakrapiana, lekko karbowana. Sam nektarnik znajduje się na dnie wgłębienia i często całkowicie jest zalany nektarem, którego roślina wydziela bardzo obficie. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Najczęściej spotykamy kocimiętkę pod płotami ogrodów wiejskich, w okolicach śmietnisk oraz zaniedbanych składów przeróżnych rupieci. Doskonale nadaje się również do skrzynek balkonowych. Nazwa przypisana jest potocznie od kotów, gdyż roślina ta wydziela bardzo przyjemny zapach, który jest szczególnie lubiany właśnie przez koty, zaś jej część zielona zawiera w sobie wonny olejek eteryczny. Nektaruje od wczesnego poranka do zmierzchu, przez co jest bardzo chętnie odwiedzana przez pszczoły. W sprzyjających warunkach bardzo często zakwita tu tym samym roku, w jakim zostanie posiana. Rozmnaża się ją z nasion sianych wczesną wiosną, najlepiej na dobrej klasie ziemi, zasobnej w wapń. W czystym zasiewie jest to roślina bardzo wydajna, gdyż z hektara można uzyskać 180-230 kg miodu.

Miód z kocimięty

Z uwagi na właściwości naturalne nektaru kocimiętki pozyskany z niej miód ma dobroczynne działanie w trakcie przeziębień oraz stanów gorączkowych, wpływa napotnie oraz nasennie. Reguluje również pracę żołądka oraz zmniejsza napięcie nerwowe i związane z nim bóle głowy. Podawany w małych ilościach, ale regularnie z przegotowaną wodą eliminuje kolki u dzieci oraz działa korzystnie w przypadku niestrawności. Miód z samej kocimiętki jest niestety trudno dostępny u nas. Dzieje się tak głownie z powodu tego, że rzadko jest ona siana w czystym zasiewie, a pszczelarze często w okresie jej kwitnienia wybierają inne pożytki, z których uzyskują większe ilości miodu. Pszczelarze często w tym okresie rozpoczynają już przygotowania rodzin do zimowli poprzez intensywny wychów pszczół, jakie wejdą w skład kłębu zimowego.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • koty kwiaty wiosenne
  • pasieka w sierpniu
  • piękny zapach ogród

Tags: , , ,

Leave a Reply