You are here: Home > Dla ogrodu, Kwiaty jesienne, Poradnik ogrodnika, Uprawa ogórdka > Ogród jesienią

Ogród jesienią

Porządkujemy ogród

 

jarzebinaJesień to czas wegetacyjny, kiedy to przyroda zmierza ku końcowi, szykując się do zimowego spoczynku. Wszystkie procesy ulegają spowolnieniu. Niestety dla ogrodnika, to czas intensywnej pracy. Z jednej strony to czas zbioru plonów z sadu i ogrodu warzywnego, z drugiej strony trzeba ogród ozdobny przygotować do zimy. Jest to również doskonały moment na posadzenie nowych roślin lub przesadzenie już rosnących. O czym więc warto pamiętać w czasie jesiennych prac ogrodowych?

Jesień to najlepszy czas na sadzenie roślin, zarówno tych kupowanych w doniczkach, jak i kopanych z gruntu. Rośliny posadzone w tym okresie zdążą się ukorzenić do nastania mrozów, a w przyszłym roku rozpoczną intensywny wzrost, nie tracąc energii na aklimatyzację. Posadzone jesienią rośliny unikną silnego, palącego słońca, jak również okresów suszy i upałów, jakie zdarzają się wiosną. Jesień to również dobry moment na założenie żywopłotu, czy większych grup krzewów.  Pamiętajmy, że jesienią powinniśmy unikać sadzenia roślin wrażliwych na mróz (szczególnie w zimniejszych rejonach kraju), jak na przykład  klonów palmowych, moreli czy brzoskwiń.

 

Co kwitnie jesienią?

Nasz ogród jesienią też może wyglądać pięknie.  Szczególnie efektowna w tym okresie jest bujnie rosnąca odmiana ‚Bill McKenzie’ Powojnika tanguckiego, która kwitnie od czerwca, aż do listopadowych mrozów (wtedy dopiero opadają liście).

Pnącze dorasta do 4-5 m wysokości. Odznacza się zdrowym wzrostem i niewielkimi wymaganiami. Dobrze rośnie w każdej glebie, pod warunkiem że nie jest ona podmokła, w słońcu i lekkim półcieniu. Powojnik tangucki jest odporny na suszę.  Od lipca obok kwiatów dojrzewają na pędach dekoracyjne puszyste owoco­stany zdobiące roślinę aż do wiosny.

Tags: , ,

Leave a Reply