You are here: Home > Dla ogrodu > Lilak pospolity

Lilak pospolity

Lilak w naszym ogrodzie

Największym uznaniem cieszą się liczne odmiany lilaka pospolitego {Syringa vulgaris), dorodnego krzewu, który dorasta nawet do 5 m wysokości. Spotyka się wśród tego gatunku rośliny o ogromnych kwiatostanach o długości nawet do 30 cm, często o pełnych kwiatach i wielu odcieniach. Kwiaty przybierają kolor od delikatnego różu aż do ciemnego, ciepłego fioletu, a także biały. Wszystkie oczywiście pięknie, upajająco pachną.

 Lilaki doskonale radzą sobie w naszej przyrodzie, choć jeśli je pozostawimy samym sobie, to często dziczeją, dając liczne odrosły korzeniowe. Metodą na ograniczenie ich ekspansywności jest oczywiście przycinanie i usuwanie odrostów korzeniowych. Szczególnie trzeba usuwać te przyrosty, które wybijają z podkładki, na której najczęściej są szczepione szlachetne odmiany. Pomocne jest też cięcie kwiatostanów tuż po ich kwitnieniu. Zabieg ten jest o tyle wskazany, iż po zakończeniu kwitnienia kwiatostany lilaków brązowieją i tracą na swojej dekoracyjności.

Różne gatunki lilaków

Po zakończeniu okresu kwitnienia, lilaki nie są zbyt dekoracyjne, ale tworzą masywną gęstwinę kształtnych, sercowatych, skórzastych liści i stanowią dobre tło dla nieco niższych krzewów, zwłaszcza tych o barwnych liściach. Właściciele mniejszych ogrodów mogą posadzić gatunki osiągające mniejsze rozmiary. Doskonale sprawdzi się na małej przestrzeni, np. lilak drobnolistny (Syringa microphylla), szczególnie zaś lilak Meyra [Syringa meyerii). Wyjątkowo urokliwa jest odmiana ‚Plabin’. Krzew ten dorasta do około 1 m, kwiatostany ma jasnofioletowe i niewielkie, ale za to wyjątkowo obfite, wydziela bardzo intensywny i przyjemny zapach. Cały krzew ma zgrabny półkolisty pokrój. Nadaje się również do sadzenia w formie swobodnych żywopłotów.

W szkółkach spotyka się też jego formy pienne, czyli szczepione na pniu, które tworzą piękne regularne kule.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • lilak drobnolistny przycinanie
  • lilak pospolity gatunek sadzonki
  • lilak pospolity w ogrodzie
  • lilaki kwitnienie
  • lilaków
  • szlachetne odmiany lilaków

Tags:

Leave a Reply