You are here: Home > Kwiaty letnie, Poradnik ogrodnika, Uprawa ogórdka > Kolory w ogrodzie

Kolory w ogrodzie

Kwiaty długo kwitnące

Lwie_paszczeDo bicia rekordów w długości kwitnienia rośliny powinny być odpowiednio przygotowane i mieć do tego dobre warunki. Podstawową zasadą jest to, że wiosenne i letnie gatunki najdłużej kwitną w miejscach lekko ocienionych, natomiast jesienne, gdy rosną w pełnym słońcu. Wszystkie natomiast powinny być nawożone i podlewane. Ale przekarmianie ich, też nie jest wskazane. Jeśli przesadzimy z azotem, to będą tworzyć się głównie liście, a pąki kwiatowe zawiążą późno i raczej skąpo. Duże znaczenie ma wiek – młode okazy muszą się najpierw rozrosnąć i dobrze ukorzenić. Tylko wtedy będą mogły wykształcić liczne i okazałe kwiatostany. Z biegiem lat zaczynają się osłabiać i wówczas wymagają podzielenia i przesadzenia na nowe miejsce. Zwłaszcza te gatunki, które mają tendencję do zaduszania się, rosną one ciasno i brakuje im wody i powietrza. Istotną rolę odgrywa również pogoda, ale na to nie mamy wpływu. W upalne lata rośliny szybciej przekwitają niż w chłodne. Miejsce nie jest bez znaczenia. Niektóre kwiaty lubią miejsca zaciszne a inne można posadzić np. przy płocie. Kto jak kto, ale słonecznik posadzony przy ogrodzeniu wygląda bardzo okazale. Jego duża żółta głowa wystająca zza sztachet plastikowych lub drewnianych kojarzy się niezwykle swojsko.

Ogrodnicze sztuczki

Podstawowym zabiegiem stymulującym rośliny do wytwarzania nowych pąków jest regularne wycinanie starzejących się kwiatów lub kwiatostanów. Chodzi o to, by nie dopuścić do rozwoju nasion, bo to przyspiesza procesy starzenia. Można też stosować przycinanie pędów. Ten zabieg jest mniej popularny, ale warto go wypróbować. Jeśli w maju lub w czerwcu skrócimy o 15-20 cm cześć pędów ostróżki, nachyłka, słoneczniczka, kocimiętki, firletki i tojeści kropkowanej, to opóźnimy ich kwitnienie o 3-4 tygodnie. Dzięki temu rośliny będą kolorowe przez dłuższy czas.

Są też gatunki, które przycięte krótko przy ziemi zanim całkowicie przekwitną, po krótkiej przerwie ponownie zaczynają tworzyć pąki, choć mniej liczne jak w pierwszym terminie. Warto tak robić np. z ostróżką, bodziszkiem łąkowym i kantabryjskim oraz szałwią łąkową.

Kwitną miesiącami

Akant (Acanthus) VI-VIII

Bukwica zwyczajna (Betonica officinalis) VI-IX

Dyptam jesionolistny (Dictamnusalbus)W-V

Dzielżan ogrodowy (Helenium hybridum) VII-IX

Dzwonek skupiony (Campanula glomerata) i jednostronny (C. rapunculoideś) VI-IX

Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica) VI-VIII

Gajlardia oścista (Gailardia aristata) VI-IX

Kokorycz żółta (Corydalis lutea) V-IX

Liliowiec (Hemerocallis) VI-VIII

Mydłnica lekarska (Saponaria officinalis) VI-IX

Nachyłek okółkowy (Coreopsis verticiltata) VI-VIII

Orlik pospolity (Aquillea vulgaris) V-VII

Ostrogowiec czerwony (Centran-thus rubeń) VI-VIII

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • kwiaty wiosenne i ich opisy
  • kwiaty do ogrodu długo kwitnące
  • kwiaty długo kwitnące w ogrodzie
  • kwiaty na balkon długokwitnące
  • kwiaty w ogrodzie kolory
  • obrazy kwiaty wiosenne i ich opisy

Tags: , , ,

Leave a Reply