You are here: Home > Dla ogrodu, Kwiaty letnie, Poradnik ogrodnika, Uprawa ogórdka > Drzewo herbaciane

Drzewo herbaciane

Melaleuka oczyszcza i leczy

drzewo-herbaciane.2Melaleuka, czyli nazwane przez Jamesa Cooka w 1770 roku drzewem herbacianym ma właściwości lecznicze. Badania nad gatunkiem Melaleuca alternifolia wykonywane były dość dawno, bowiem już w latach dwudziestych. Okazało się, że pozyskiwany z tej rośliny olejek ma silne działanie bakterio- i grzybobójcze. Udowodniono, że wnika on głęboko pod skórę, przez co zwiększa obszar swojego oddziaływania. Działa na rany, otarcia i skaleczenia. Przyspiesza gojenie się tych ran oraz podrażnień skóry. Przynosi także ulgę po ukąszeniu owadów.

Rozpuszcza zanieczyszczenia, które dzięki temu można łatwo zmyć z ciała. Wiele firm kosmetycznych ma w swojej ofercie kosmetyki zawierające olejek z drzewa herbacianego, który polecany jest zwłaszcza do pielęgnacji cery trądzikowej.

Rodzaj melaleuką (Melaleuca) należy do rodziny mirtowatych (Myrtaceae). Choć obejmuje około 100 gatunków, to według niektórych systematyków ta liczba jest trzykrotnie większa. Większość tych gatunków pochodzi z Australii. Są to dość rozłożyste, nie wysokie drzewa, czasem krzewy. Lubią zarówno na suche piaszczyste i kamieniste gleby, jak i bagna. Niektóre mają ciemne pnie i jasne gałęzie, co oddaje łacińska nazwa rodzaju: po grecku melas znaczy czarny, a leukos – biały. Ich kora wygląda dość specyficzne, bowiem łuszczy się cienkimi płatami, dlatego Anglicy często nazywają je paper bark. czyli papierową korą. Liście są tak wąskie, że czasem przypominają igły. Mają one lekki zapach kamfory. W okresie kwitnienia, wczesnym latem już z daleka rzucają się w oczy. Wyglądają jak jeden wielki barwny bukiet. Swą urodę kwiaty zawdzięczają dorodnym pylnikom, blisko dwucentymetrowej długości. Zebrane są w kwiatostany przypominające kształtem szczotki do butelek.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • drzewo herbaciane sadzonki
  • drzewo herbaciane w doniczce
  • drzewo szczotka do butelek
  • kwiaty wiosenno letnie
  • melaleukidrzewa
  • wiosenne kwiaty poradnik ogrodnika

Tags: , ,

Leave a Reply